Ода Пампуху
Коли придумали пампухи невідомо та було це ще у часи язичництва. З ними зустрічали Весну. Готували з залишків тіста для святкового хліба з м’ясною начинкою. З прийняттям християнства пампухи стали солодкою стравою свят-вечірнього столу у нас, а в поляків – пончики головний смаколик «тлустого четверга», останнього перед постом.
Пухкі пончики були традиційними на столах польських королів. У XVIII столітті у Польщі навіть видали книгу з рецептами пампухів, які їли при монаршому дворі. До речі, деякими рецептами користуються і сучасні тернопільські господині. Правда, про це навіть не здогадуються.
У 19 столітті під впливом віденської кухні тісто для пампушок почали робити здобним, тобто туди входили яйця, масло та вершки. Хоч їх спочатку смажили до другої Вечері напередодні Нового року, та згодом такими здобними пампушками, котрі були смачнішими від старовинних, хлібних, воліли ласувати і на Різдво. На вечерю вже їх не подавали, лише дозволяли їсти пампушки малим дітям та частувати колядників.
І сьогодні пампушки «пісні» з начинкою з «рожі» або маку одна з 12 обов’язкових страв на Святу вечерю. Їх смажать небагато, щоб одразу спожити. На Різдво у тісто для пампухів окрім масла чи маргарину додають переважно жовтки, потерту шкірку апельсина, ваніль та навіть коньяк. Начинки у святкових пампушків просто неймовірні, це – горіхи заварені у вершках, вишні, сливки, цукати, шоколад і все чим господиня хоче вразити гостей.
Наші давні тарнополяни теж полюбляли пампушки та створювали «свої» особливі рецепти. Найбільшою славою користувалися гречані замішані на відварі лікарських трав, смажені в пахучому свіжому смальці. Саме такою смакотою пригощали Константинопольського Патріарха Єремію II Траноса в 1589 році.
А ще були у нас «дівочі пампушки». Турботливі матусі готували їх для доньок підлітків на настоях трав та відварах цілющого коріння. Від такого смаколика рум’янішими ставали щічки та товстішою коса. Шкода, що рецепт лікувальних пампухів втрачено.
До речі, внаслідок дослідів з пошуку ароматів, які призводять чоловіків у любовний настрій, проведених 1995 року в Дослідницькому центрі смаку та запаху (Чикаго), вчені встановили, що серед досліджених ароматів запах пампушків з солодкою знаходиться на другому місці.
Отож готуйте, смакуйте і най Вам так ведеться щоб плавали, як пампухи в олії.
Запрошуємо на смачні історії від Вуйна Касі в гатсротур по Тернополю.
Турфірма «Окрайна»: www.okraina.com.ua
Смачний менеджер: +38 067 798 70 18 (вайбер, ватцап)
Автор тексту: Ленчук Оксана.
Копіювання тексту заборонено та каратиметься Законом України «Про авторське право і суміжні права».