У Карпатах існує повір’я, що ліжник оберігає родину та привертає до хати добро, тому на весіллях, окрім вишитих рушників, й досі молодим під ноги стелять ліжник, а на коня замість сідла кладуть маленький присідлач.
У 1869 році польський етнограф Вінцент Поль, описуючи побут гуцулів, зазначив: «Про багатство гуцула свідчить кількість ліжників, порозвішуваних на жердці біля ліжка». Донині у кожній садибі великим, пухнастим, м’ягеньким-тепленьким ліжником вкривають ліжко, прикрашають стіну та підлогу, а заправлений у підодіяльник, він зігріває взимку. Мало того, справжня ковдра з вовни підвищує температуру в кімнаті.
Тільки уявіть: у давнину ліжники інколи досягали 5 метрів і називались джергами та використовувались як цілий набір білизни: ліжник стелили замість простирадла, потім один край скручувався у подушку, а зверху, мов ковдрою, накривались іншою частиною.
Не дарма ці екологічні пухнасті дива донині виробляють майже у всіх гуцульських селах, визнаною ж столицею ліжникарства лишається Яворів. У цьому селі ліжники тчуть чи не в кожній хаті й дорослі, і малі. Відтак біля кожної садиби відбувається така собі виставка ліжників: приваблюють уже готові на продаж, неподалік висять щойно виткані, а на сусідньому плоті ще сушаться нові.
Традиційні вироби тчуть із овечої вовни, а фарбують натуральними природними барвниками. Процес цей нелегкий. Адже спочатку стрижену вовну миють і сушать, потім чешуть спеціальним гребенем, утворюючи пухнастий, схожий на хмарку, клубок. Варто знати: ковдри та подушки, наповнені чесаною вовною, сприяють здоровому сну, бо вона вбирає у себе та віддає у навколишнє середовище до 30% вологи, не створюючи при цьому відчуття вогкості у ліжку.
Чесана вовна легко скручується в нитки (ровниці), з яких потім, переважно на саморобних ткацьких верстатах, виробляють ліжники. Існує кілька традиційних орнаментів, за якими можна пізнати, в якому селі виготовили ліжник.
Новозітканий виріб кидають у звужену донизу величезну дерев’яну діжу – валило. До речі, в історичних документах 1515 р. згадується валило, що працювало на Делятинщині. У діжу з величезною силою з жолобу падає потік води, утворюючи вир, в якому протягом кількох годин крутяться (гуцули кажуть – валєютси) ліжники. Коли стоїш біля валила, то здається, що опинився біля великого водоспаду. За час перебування у валилі ліжники стають тугими і пухнастими. Вважається дуже добрим, коли ліжник «увалюється» влітку в теплій воді. Згодом його сушать на жердках, а потім знову розчісують щіткою, розпушуючи вовну.
Як відрізнити справжній ліжник від підробки?
Щоб вибрати якісний виріб, перш за все, добре роздивіться колір. Натуральні ковдри мають чорний, сірий або білий тон, якщо ж брунатний чи зелений – однозначно, фарбовані.
Тепер подивіться на виріб на світло: якщо він рідкий і просвічується, значить, недовго був у валилі або й зовсім оминув водяну купіль. Такий довго не служитиме.
А ще висмикніть із нього ворсинку: якщо коротка, виріб тканий з ниток, прядених із того волокна, що залишилося на щітці після розчісування доброго ліжника. Тобто часом недобросовісні майстри, щоб добро не пропадало, тчуть ліжники із другосортної сировини.
Наостанок ретельно огляньте основу: вона має бути тільки вовняною.
Гуцули стверджують, що у справжнього ліжника особлива енергетика: вона передає міць гір і тепло рук майстрині, а чергування природних кольорів позитивно впливає на зір, заспокоює нерви. Крім того, карпатське покривало-ліжник відоме своїми цілющими властивостями при лікуванні радикуліту та простудних захворювань, варто лише на ніч закутатися у нього, і сила «живої» овечої вовни зробить свою справу – хворобу мов рукою зніме.
Турфірма організовує майстрів на корпоративні фестивалі:
організація роботи майстрів та проведення майстер-класів на мальовничій місцевості серед гір в Івано-Франківськійобласті;
організація роботи майстрів та проведення виїзних майстер-класів з Івано-Франківської області;
декорування території в етнічному стилі;
прокат старожитностей;
прокат дерев’яних конструкцій (столи, лавки, гуцульські огорожі, драбини, острови).
Інформацію можна використовувати з посиланням на сайт:
http://www.okraina.com.ua/
Туристична фірма «Окрайна»
http://www.okraina.com.ua/tours/korporatyvni-tury/