Сир для гуцулів – другий хліб, а, можливо, і перший. Адже на полонині пшениця не росте, а ось сир із молока пастухи роблять постійно. Колись давно красень-леґінь заради розваги чи як оберіг зліпив із сиру першого коника чи корівку, овечку, не суть важливо. З того часу сирна пластика для «дітей гір» стала одним із видів творчості, а вчені вважають її унікальним явищем у народному мистецтві України.Як доказ – вироби, які представляють на фестивалі відомі майстрині із села Космач Косівського повіту.
Майстриня Олена, на прізвисько Зусиха, швидко ліпить сирних оленів та коників. Сир, як і пластилін, в умілих руках майстрині перетворюється на овечку. Тож глядачі й собі беручко починають ліпити, вже за пару хвилин перетворюючи її стіл на таку собі полонину з отарою овечок і корівок, пташками.Тим часом пані Ганна терпляче вчить малюків, як із сиру зробити вуздечку та сідельце для коника чи яскраву чупринку пташці. Аби іграшка була яскравішою, окремі деталі підмальовують харчовими барвниками.
Майстрині роблять і більших коней з маленькими жеребчиками, з прив’язаними до тулуба бербенчиками (діжечками). Великих коней майстрині прикрасили плетінками з сирної нитки та «розписали» кольоровими крапочками і нехитрим орнаментом. В основному, це солярні знаки зеленого, синього та червоного кольорів, що надають виробам святковий вигляд.
Сир швидко застигає, тож малеча може бавитись досхочу. А коли втомиться, з задоволенням може підкріпитись баранчиком чи коником.Між іншим, і донині жодне весілля чи хрестини не обходяться без сирних коників і калачиків. У старовину напередодні Великодня на Гуцульщині дітям, замість писанок, дарували сирних коників. Сирні калачики як символ безконечності кохання зав’язують на руки молодим на їхнє весілля. У Космачі сирні калачики кладуть на весільний коровай, вітаючи гостей.
Історична довідка: сир – один із найдавніших молочних продуктів, про який було відомо вже приблизно 7000 років тому. У Стародавній Греції сир вважався продуктом, який створили боги.За легендою, робити сир навчила людей Артеміда – дочка Зевса і Лето, сестра Аполлона, богиня тваринного й рослинного світу. Грецькі боги і самі із задоволенням їли сир, запиваючи його вином.
А давньогрецький поет Гомер описав процес сироваріння у віршах.
У стародавньому Римі знали вже більше 10 місцевих сортів сиру. В XI столітті з’явилися на світ швейцарський, шабцігський і знаний рокфор. У XII столітті світ дізнався про грюйцере і чеширский сир.
Турфірма організовує майстрів на корпоративні фестивалі:
Організація майстрів на пейзажній ділянці серед гір та на виїзд з Івано-Франківської обл.
Проведення майстер-класів на Івано-Франківщині на панорамній ділянці та на виїзд.
Декорування території в етнічному стилі.
Прокат старожитностей.
Прокат дерев’яних конструкцій (столи, лавки, гуцульські огорожі, драбини, острови).
Інформацію можна використовувати з посиланням на сайт:
http://www.okraina.com.ua/
Туристична фірма «Окрайна»
http://www.okraina.com.ua/tours/korporatyvni-tury/
Класс! как они такое лепят? Этому можно научиться?
Йо, завітайте в тур: Ковчег сакральності – Карпати
http://www.okraina.com.ua/tours/karpaty/kovcheg-sakralnosti-karpati.html
Яка краса! Ніколи би не подмала, що з сиру можна таке виліпити. І що справді майстри навчать таке зробити?